Provincials

gregoria



SR. M. GREGORIA THACHIL (1980 – 1986)

Sr. M. Gregoria (Thresiama Thachil) was born on February 27, 1945 in Kuthiathode/ Kerala.   She joined the convent on January 16, 1964.  Her first and final Commitments were on September 7, 1967 and September 8, 1972 respectively. After her training in Nursing and Hospital administration she returned to India in 1974 to work in the mission.  She served the congregation as the Regional Superior from 1980 – 1986. She rendered her service as Superior, Formator, and Councilor and vice Provincial. She was elected as the Vice Superior General in 2004.   In 2010 she is elected as the Superior General.


clementia


SR. M. CLEMENTIA CHAKKALAKAL (1986 – 1996)

Sr. M. Clementia (Elsy Chakkalakal) was born on October 26, 1945 in Varandarappilly, Kerala.  She joined the convent on January 16, 1965.  Her first and final commitments were on September 8, 1968 and September 8, 1973 respectively.  After her religious commitment and the training in General Nursing she returned to India in 1975.  She rendered her best service as Superior, Formator and Councilor.   She was elected to the office as Regional Superior for a continuous three terms (1986 – 1996). She is working as the Mission Procurator in Germany. She is one of the General councilors of the present General Council Team as well.


carmen


SR. M. CARMEN ASARIPARAMPIL (1996 – 1999)

Sr. M. Carmen (Thresiama Asariparampbil) was born on March 9, 1947 in Kuravilangad, Kerala.  She joined the convent on January 16, 1965.  Her first and final commitments were on September 8, 1968 and September 8, 1973 respectively.  After her formation and professional training in General Nursing she returned to India in 1974. She was the Regional Superior from 1996 – 1999.  She rendered her best service as Superior, Councillor, Regional Secretary and Bursar.  In 1994 she was appointed to be the Mission Procurator in Germany.  In 1996 she was elected to be the Regional Superior.


alphy


SR. M. ALPHY ELANJIKAL (1999 - 2006)

Sr. M. Alphy (Baby Elanjikal) was born on August 17, 1954 in Valiyaparambu, Kerala. She joined the convent on January 14, 1976.  She belongs to the first batch of sisters, who had their formation in India.  Her first commitment was on December 8, 1982 and final commitment on December 8, 1987. She rendered her service as Regional Bursar, Secretary, Superior, Councilor and Formator.  Sr. Alphy had been elected to the office of Provincial in the year 1999.  In the year 2002 she was re-elected as Provincial.  In the year 2014, again she is elected to the office of Provincial Superior.


agnes



SR.M. AGNES PULLUPARAMBIL (2006 - 2014)

Sr. M. Agnes (Agnes Pulluparambil) was born on 12th September 1957 in Karoor, Kerala.  She joined the convent on 14th January 1976.  She belongs to the first batch of sisters, who had their formation and study in India.  Her first commitment was on December 8, 1982 and final commitment on December 8, 1987. She rendered her service as Superior, Formator and Councilor.  Sr. Agnes had been elected to the office of Provincial in the year 2006 and re-elected in the year 2010 for another term.  During her 8 years of office, the team extended the mission activities to Arunachal Pradesh and Tanzania/Africa.